Nasıl Çalışır?

Anasayfa\ Nasıl Çalışır?
Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden bisiklet kirala butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.
Kredi Kartı İle Kiralama
Akıllı bisiklet paylaşım sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin internet üzerinden online işlem yapmaya elverişli ve geçerli bir kredi kartına sahip olmaları gerekmektedir. Kiralama kiosk'undan ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak öncelikle kaç adet bisiklet kiralamak istediklerini, cep telefonlarını ve bisiklet başına 50 TL’lik provizyon ücretinin tahsil edilebilmesi için kredi kartı bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile kiosk üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilir. Cep telefonunuza gelen 8 haneli şifreyi park ünitesindeki tuş takımı yardımıyla girin ve giriş butonuna basın. Bisikletin kilidi açılacaktır ve kiralama işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. Bisikleti kullanmaya başlamadan önce bisikletin kullanılabilir durumda olup olmadığını (fren, vites, zincir, sele vb.) kontrol ediniz. Aldığınız bisiklet arızalı ise bisikleti yerine kilitleyebilir ve aynı şifreyi kullanarak sağlam başka bir bisiklet alabilirsiniz. Kiralamanın ilk 5 dakikası içinde yerine bıraktığınız veya değiştirdiğiniz bisikletlerden ücret tahsil edilmez. Bisikletler teslim edilmek istendiğinde herhangi bir İSBIKE istasyonuna / kiosk’una giderek bisikletler teslim edilebilir. Bisikletlerin doğru bir şekilde teslim edildiğinden emin olunmalıdır. Bunun için bisiklet park yerine kilitlediğinde park ekranı üzerinde “Bisikletiniz Teslim Alınmıştır” yazısının çıktığından ve el ile bisikletin yerinden çıkmadığından emin olunmalıdır. Bisiklet kiralama ücreti “Kredi Kartı” kiralama bedeli üzerinden kullandığınız saate göre 50 TL’lik provizyon ücreti içinden tahsil edilir (fiyat tarife tablosuna bakınız). Geri kalan provizyon miktarı kredi kartınıza iade edilir.
Abone Kartı İle Kolay ve Hızlı Kiralama

Akıllı bisiklet paylaşım sisteminden abone kartı ile daha hızlı ve daha kolay bir şekilde bisiklet kiralayabilirsiniz. Çünkü abone kartı ile yapılan kiralama işleminde provizyon bedeli alınmadığı ve bankacılık işlemi yapmak zorunda kalınmadığı için daha hızlı ve kolay bir kiralama yapmak mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey İSBIKE abone noktalarından, www.isbike.istanbul web adresinden veya mobil uygulama üzerinden sisteme üye olup abone kartı talebini gerçekleştirmektir.

İSBIKE abone noktalarında sisteme üyelik için gereken bilgileri (kişisel bilgiler, TC kimlik numarası, cep telefonu, mail, ikamet adresi, kimlik fotokopisi) doldurduktan ve “Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi Bireysel Taşıma Hizmeti Abonelik ve Kullanım Sözleşmesini” imzaladıktan sonra üyelik işlemleri tamamlanmış olur. Abone kartı ücreti (yıllık sistem aktivasyon, bakım ve onarım bedeli) ödenip kartın içerisine bakiye yükledikten sonra (minimum 5 TL ve üzeri) abone kartı için tanımlamış olan şifre ile hemen bisiklet kiralamaya başlanabilir. Bunun için abone kartı park ünitesindeki ekrana okutulur, abone kartı şifresi girilir ve giriş / enter tuşuna basılır. Bisikletin kilidi açılacaktır ve kiralama işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. İSBIKE abone noktalarına ait bilgilere “iletişim” bölümünden ulaşabilirsiniz.

İSBIKE abone kartı www.isbike.istanbul adresinden de kolayca temin edilebilir. Üye işlemleri bölümünden sizden talep edilen bilgileri girdikten ve Web Üyelik Sözleşmesini onayladıktan sonra kartınız vermiş olduğunuz iletişim bilgileri doğrultusunda 3 (üç) iş günü içinde adresinize kargo ile teslim edilecektir. Üyelik işlemleri esnasında belirlemiş olduğunuz şifre ile park ünitelerinden kolay ve hızlı bir şekilde bisiklet kiralayabilirsiniz.

İSBIKE mobil uygulaması üzerinden de www.isbike.istanbul web adresinde olduğu gibi abone kartı için üyelik başvurusu yapabilirsiniz. Abone kartınız 3 (üç) iş günü içinde adresinize teslim edilecektir.

Mobil Uygulama İle Kiralama
İSBIKE mobil uygulaması ile artık bisiklet kiralamak çok kolay. Akıllı cep telefonu üzerinden İSBIKE mobil uygulamasını indirip telefonunuza yüklüyorsunuz. Sisteme üyelik için bilgilerinizi kaydedip üyeliğinizi aktif hale getiriyorsunuz. Üyeliğiniz aktif hale geldikten sonra bisiklet kiralamak için tek kullanımlık şifre talep ediyorsunuz. Cep telefonunuza gelen şifreyi herhangi bir park ünitesine girip giriş / enter tuşuna bastığınızda kiralama işlemi tamamlanmış olacak ve bisikletin kilidi açılacaktır.
Kredi Kartı Güvenliği
İSBIKE Akıllı Bisiklet Paylaşım sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden bisiklet kirala butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.

Kredi Kartı İle Kiralama Güvenli midir?

İSBIKE kiosklarında bulunan kiralama terminallerinde Kredi kartı ile kiralama işlemi yapılırken sanal pos üzerinden çalışan fiziksel pos cihazları kullanılmaktadır. Tüm bankacılık işlemleri 3D güvenlik ödeme sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kredi kartı bilgileri 23.2.2006 tarihli resmi gazete yayınlanan 6464 numaralı, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU 23. maddesi gereğince saklanamaz.
Sıkça Sorulan Sorular

Abone Kartına Nasıl Kredi Yüklerim?

Standart yıllık veya Avantajlı yıllık İSBIKE abone kartınıza kredi yüklemek için www.isbike.istanbul web adresini, İSBIKE Mobil Uygulamayı ve sahadaki kiosk / istasyonları kullanabilirsiniz.

www.isbike.istanbul adresinden kredi yüklemek için üye işlemleri menüsünden öncelikle kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Üye girişi yapıldıktan sonra “Abone işlemleri” bölümünden “Ödeme” linkini tıklayarak kredi yükleme işlemi yapabilirsiniz.

İSBIKE Mobil Uygulamasını kullanarak ve işlem adımlarını takip ederek abone kartınıza kredi yüklemeniz mümkündür.

Sahadaki kiosk / istasyonlar üzerinden de abone kartlarına kredi yükleme imkânı bulunmaktadır.

Kredi Kartı ile yükleme yaptığımda hesabımı nasıl kontrol edebilirim?

İSBIKE abone kartına sahip tüm kullanıcılar, internet sayfamız üzerinden kendi bilgilerine ulaşabilir. Sırasıyla; "Üye İşlemleri>Ödeme Detaylar'ından" kredi yükleme geçmişini görebilir, "Üye İşlemleri>Kullanıcı Bilgilerim'den" abone kartındaki kalan bakiyeyi ve merak ettiğiniz diğer kullanıcı bilgilerinizi güvenle görebilirsiniz. Ancak; abone kartı üyeliği oluşturulurken, kart sahibinin hesabını kontrol edebilmesi, sistem tarafından gönderilecek olan bilgilendirmeleri (şifre, güncelleme, değişiklik vb.) görebilmesi için istenilen iletişim vb. bilgiler tam ve doğru olarak verilmelidir. Aksi takdirde bu bilgilendirmelerden haberdar olması mümkün olamayacaktır.

Abone Kartına Sahip Üyeyim, İstasyondan Bisikleti nasıl kiralarım?

Eğer abone kartına sahipseniz, İSBIKE Akıllı Bisiklet Paylaşım sistemine bağlı herhangi bir durağa – istasyona gidin. Kartınızı park ünitesi ekranına okutun, kart şifrenizi tuşlayıp giriş / enter tuşuna basın. Bisiklet kilidi açılacak ve kiralama işlemi başlatılmış olacaktır.

Kredi Kartı İle Bisiklet Kiralama İşlemi Nasıl Yapılır?

İSBIKE kiosk / istasyonu kiralama ekranındaki işlem adımları takip edilmelidir. Bisiklet kiralama butonuna bastıktan sonra kaç adet bisiklet kiralamak istediğinizi seçin. Her bisiklet için 50 TL’lik bir provizyon bedeli kredi kartı limitinizden bloke edilecektir. Daha sonra cep telefonu bilgilerinizi girin. Son adım olarak internet üzerinden alışveriş yapılmasına imkan tanıyan geçerli bir kredi kartı ile işleminizi tamamlayın. Numarasını girmiş olduğunuz cep telefonuna SMS ile 8 haneli bir şifre gönderilecektir. Gönderilen şifreyi park ünitesindeki tuş takımı aracılığı ile girin ve giriş / enter tuşuna basın. Bisiklet kilidi açılacak ve kiralama işlemi başlatılmış olacaktır.

Kiraladığım Bisikleti Nasıl Teslim Ederim?

Kiraladığınız bisikleti tüm istasyonlardaki boş parklara yerleştirebilirsiniz. Bisikletinizi park ünitesine yerleştirirken “PARK BOŞ” yazısı ve durakta “YEŞİL IŞIĞIN” yandığından emin olunuz. Bisikletleri hizmet dışı olan parklara (KIRMIZI IŞIK YANAR) yerleştirmeyiniz. Aksi halde sistem bisikletin teslim edildiğini anlamayacak ve kiralama işlemi sonlandırılmamış olacaktır. Bu durumda abone kartından veya kredi kartınızdan ücret tahsil edilmeye devam edilir. Bisiklet kilidini kilit yuvasına denk gelecek şekilde yerleştiriniz. Gerekirse bisikletin arka tekerleğini seleden tutarak hafifçe kaldırın ve kilit yuvasına öyle yerleştiriniz. Bisiklet düzgün bir şekilde teslim edildiğinde park ekranında adınız, soyadınız ve bakiyeniz görünecektir. Ayrıca cep telefonunuza bisikletin teslim edildiğine dair SMS mesajı gönderilecektir.

Bisiklet park ünitesine düzgün bir şekilde kilitlenmiş olmasına rağmen park ünitesinde adınız, soyadınız ve bakiyeniz gösterilmediyse veya cep telefonunuza bisikletin teslim edildiğine dair SMS mesajı almadıysanız İBB Beyaz Masa ya da İSBIKE / İSPARK A.Ş. müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilir ve olası bir sistem hatası varsa durumu düzeltebilirsiniz.

Bisiklet Teslim Ettiğimden Nasıl Emin Olurum?

Park ekranında adınız, soyadınız ve kalan bakiyeniz göründüyse ve yeşil ışık yandıysa bisikleti başarılı şekilde teslim etmiş olursunuz. Ayrıca cep telefonunuza bisikletin teslim edildiğine dair SMS mesajı gönderilecektir. Aksi halde park ekranında kırmızı ışık yanacaktır. Bu durumda lütfen müşteri hizmetlerini arayınız.

İstasyonda Tüm Parklar Dolu İse Bisikleti Nasıl Teslim Ederim?

İSBIKE istasyonunda tüm park üniteleri doluysa, istasyondaki kiosk terminalinden, www.isbike.istanbul web adresindeki “İstasyonlar” menüsünden veya İSBIKE mobil uygulaması üzerinden en yakınınızdaki istasyonları ve buna bağlı boş parkları görebilirsiniz. Boş parkın bulunduğu istasyona giderek bisiklet bulunmayan herhangi bir parka bisikletinizi teslim edebilirsiniz.

Abone Kartıyla Kaç Bisiklet Kiralayabilirim?

Bir abone kartıyla maksimum 3 adet bisiklet kiralanabilmektedir. Abone kartınızla bisiklet kiralamak için kartınızda minimum 5TL bakiye bulunması zorunludur.

Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşırım?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ALO 153 Beyaz Masa